موج رسا
زنجان میزبان دومین جشنواره شکوه شکیبایی

در پیام وزیر ارشاد به دومین جشنواره ملی شکوه شکیبایی زنجان آمده است،جشنواره شکوه شکیبایی زمینه ساز جریان فرهنگی و دینی در کشور می شود که باید از دست اندرکاران این برنامه تقدیر کرد.

کد خبر: ۱۶۸۴۸
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۶

به گزارش موج رسا, استان زنجان این روزها حال و هوای خاصی دارد و مردم فرهنگ دوست زنجان، آماده برگزاری دومین جشنواره حضرت زینب (س) به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.

در واقع مراسم افتتاحیه این جشنواره بزرگ از امروز با حضور و سخنرانی حجت ‌الاسلام حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد.

چهره های سرشناس فرهنگی و مذهبی طی دو روز میهمان مردم فرهنگ دوست زنجان می شوند، مراسم اختتامیه نیز فردا با حضور و سخنرانی حجت ‌الاسلام هاشمی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور برگزار می شود.

آثار رسیده به جشنواره نیز نشان دهنده اهمیت این جشنواره است در کل 506 اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است که ٢٤٣ اثر در بخش شعر فارسی، ٣٨ اثر در بخش شعر ترکی، ٧٤ اثر در بخش داستان، ٧١ اثر در بخش دلنوشته فارسی، هشت اثر در بخش دلنوشته ترکی و ٧٠ اثر در بخش مقاله داوری شده است.

 

*برگزاری مراسم مشاعره

برگزاری مراسم مشاعره با حضور دکتر آذر در زینبیه اعظم زنجان یکی از برنامه های جانبی این جشنواره است که شاعران فرهیخته کشور در این مراسم حضور دارند.

همچنین برگزاری نمایشگاه خوشنویسی با موضوع حضرت زینب(س) از  دیگر برنامه های جنبی این جشنواره محسوب می شود.

جشنواره ملی حضرت زینب(س) با عنوان «شکوه شکیبایی» با هدف اشاعه و ترویج فرهنگ حسینی، گسترش فعالیت‌ های فرهنگی، هنری و مذهبی مرتبط با سیره ائمه معصومین و تجلیل از تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار برتر فرهنگی در خصوص معرفی شخصیت و معارف حضرت زینب(س) برگزار شده است.

در واقع این جشنواره برای دومین سال متوالی به میزبانی استان زنجان در محورهای بردباری و صبر در برابر مصائب و حوادث تلخ، ولایتمداری، وفاداری و تولی و تبری، زینت پدر، نسب نبوی و تربیت علوی و نماز و بندگی، علم الهی و بصیرت، حجاب، عفاف و پاکدامنی، ایثار، گذشت و فداکاری و روحیه بخشی و دلگرمی در هنگام بلا ،اسارت ،جسارت،شجاعت و شهامت، فصاحت و بلاغت، جود و سخاوت، کرامت، عبادت و استجابت دعا برگزار شده است.

 پرستاری، مراقبت و آموزش، زنان و حیات سیاسی و اجتماعی، روحیه پرسش گری ، نقد و افشاگری، سرپرستی، احساس وظیفه و مسوولیت پذیری، امر به معروف و نهی از منکر، مدیریت جهادی بحران و سیاست های فرهنگی، مخاطب شناسی و پیام رسانی، موقعیت سنجی و آینده نگری و زیبا دیدن واقعه عاشورا و همه امور الهی از دیگر محورهای این جشنواره بود.

 

*پیام وزیر ارشاد به دومین جشنواره ملی شکوه شکیبایی

در پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دومین جشنواره ملی حضرت زینب(سلام اله علیها) آمده است؛ از آنجا که مهمترین وظیفه و رسالت حوزه فرهنگ و هنر، تعالی انسان و تخلق او به اوصاف حمیده در زندگی فردی و اجتماعی است، معارف و آموزه های دینی و مذهبی، از جمله سیره و سخن انبیا و اولیای الهی و اهل بیت(علیه السلام) که ناظر به عالی ترین و والاترین جلوه های فطری و معنوی است، جایگاهی بلند و بی بدیل در منظومه فکری و فرهنگی جامعه اسلامی دارد.

این امر به ویژه با توجه به الزامات و اقتضائات کنونی جامعه اسلامی و نیز نقش تاریخی گفتمان نظام جمهوری اسلامی در ارائه الگویی کامل و تمام عیار از یک فرهنگ متعالی، متعادل و مترقی در جهان امروزی اهمیت و ضرورتی مضاعفی می یاد.

  الگویی که همچون چشمه ای پاک و زلال انسان های معنویت خواه و معرفت طلب سراسر گیتی را سیراب می کند و روح تازه ای می بخشد.

در این میان نقش صاحبان رای و نظرو اصحاب فرهنگ و ادب و اندیشه هم در عرصه تعریف و تبیین این منظومه و هم در ارائه نمونه های عینی در شکل آثار و آفرینش های علمی، فرهنگی و ادبی فاخر و ماندگار، اساسی و مهم تلقی می شود، زیرا این کار سترگ، مستلزم چنان مایه ای از دانش و دقت و ظرافت است که جز از عهده ذهن های شرف اندیش، ذوق های بی آلایش و قریحه های توانمند بر نمی آید.

 براین اساس مهمترین وظیفه مسئولان، سیاست گذاران و دست اندرکاران حوزه فرهنگ و هنر، فراهم سازی فضای مناسب و امکان بروز و ظهور ظرفیت های بالقوه و به میدان کشاندن تمام توان ها و استعدادها در این زمینه است.

 جشنواره حضرت زینب(علیه السلام) با عنوان شکوه شکیبایی را می توان به عنوان نمونه ای از یک کوشش قابل تحسین در این راستا مورد ارزیابی و کاوش قرار دارد، جشنواره ای که برگزاری آن در روز میلاد با سعادت آن حضرت در شهر زنجان«پایتخت شور و شعور حسینی» با مشارکت شمار زیادی از اصحاب فرهنگ و ادب و اندیشه و... زمینه ساز یکی جریان فرهنگی و دینی در سطح و گسترده ملی است.

 بدون تردید این رویداد مذهبی و فرهنگی می تواند نقش مهم و قابل ملاحظه در ترویج و گسترش و تعمیق فرهنگ پربارعاشورایی  و ولایی ایفا نماید.

 توجه ژرف به آموزه ها و مفاهیم الهی و انسانی مندرج در این فرهنگ ناب و انسان ساز، شامل جلوه های درخشان و خیره کننده ای از حیات پربرکت، سبک زندگی عاشورایی و سخنان قاطع و کوبنده آن بانوانی قهرمان و شکست ناپذیر است که جلوه آن را خطبه ماندگار و تاریخی وی به وضوح می توان دید.

 آنجا که فرمود: « ای یزید هر کید و مکری که داری به کار گیر و هر تلاشی داری انجام ده، هر جهد که داری به کار گیرد، به خدا سوگند هرگز نخواهی توانست نام و یاد ما را از محو کنی و وحی ما را از بین ببری».

 اینجانب ضمن عرض تبریک به مناسبت میلاد خجسته حضرت زینب(سلام اله علیها) لازم می دانم از تمامی دست اندرکاران در برگزاری این رویداد فرهنگی و معنوی، قدردانی و سپاسگزاری نموده، مزید توفیق همگان را از خداوند متعال مسالت دارم.

 

*زندگینامه حضرت زینب (س)

حضرت زینب كبرى (س) در روز پنجم جمادى الاولى سال پنجم یا ششم هجرى قمرى در شهر مدینه منوّره متولّد شد و جهان را به قدوم خویش مزین کرد.

نام مبارك آن بزرگوار زینب و كنیه گرامیشان "ام الحسن " و "ام كلثوم" و القاب آن حضرت نیز "صدّیقة الصغرى"، "عصمة الصغرى"، "ولیة اللّه العظمى"، "ناموس الكبرى"، "شریكة الحسین"، "عالمه غیر معلّمه"، "فاضله" وكامله است.

پدر بزرگوار آن حضرت، اوّلین پیشواى شیعیان حضرت امیرالمؤمنین على بن ابیطالب (ع) و مادر گرامى آن بزرگوار، حضرت فاطمه زهرا (س) است.

همسر گرامى آن حضرت، عبداللّه فرزند جعفر بن ابیطالب، بود. در كتاب اعلام الورى براى آن بانوى بزرگوار سه پسر به نام هاى على، عون، و جعفر و یك دختر به نام ام كلثوم ذكر شده است.

صاحب كتاب اساور من ذهب درباره حافظه و ذكاوت آن بانوى بزرگوار چنین مینویسد:

در اهمیت هوش و ذكاوت آن بانوى بزرگوار همین بس كه خطبه طولانى و بلندى را كه حضرت صدیقه كبرى فاطمه زهرا صلوات اللّه و سلامه علیها در دفاع از حق امیرالمؤمنین علیه السّلام و غصب فدك در حضور اصحاب پیغمبر اكرم صلّى اللّه علیه و آله و سلّم ایراد فرمودند، حضرت زینب علیها السلام روایت فرموده است.

و ابن عباس با آن جلالت قدر و علو مرتبه در حدیث و علم، از آن حضرت روایت کرده و از آن حضرت به عقیله تعبیر میكند. چنانچه ابوالفرج اصفهانى در مقاتل مینویسد: ابن عباس خطبه حضرت فاطمه سلام اللّه علیها را از حضرت زینب سلام اللّه علیها روایت كرده و میگوید: حدثتنى عقیلتنا زینب بنت على علیهالسّلام..»

دقت كنیم كه حضرت زینب علیها السلام با اینكه دخترى خردسال (یعنى هفت ساله و یا كمتر) بود، این خطبه عجیب و غرّاء كه محتوى معارف اسلامى و فسلفه احكام و مطالب زیادى است را با یك مرتبه شنیدن حفظ كرده، و خود یكى از راویان این خطبه بلیغه و غراء مىباشد.اساور من ذهب: .

 در برخى روايات است كه او را مجلس علمى بود و زنان به قصد آموختن احكام دين نزد او مى رفتند. اين صفات برجسته كه براى هيچ يك از زنان معاصر او فراهم نشده است، زينب را از ديگران ممتاز ساخت؛ چنان كه او را (( عقيله بنى هاشم )) مى گفتند و از وى حديث فرا مى گرفتند.

حضرت زینب (س) در شب یك شنبه 15 رجب سال 63 هجرى قمرى در ضمن سفرى كه به همراه همسر گرامیشان عبداللّه بن جعفر به شام رفته بودند، شهادت رسیده و بدن مطهر آن بانوى بزرگوار در همانجا آرام گرفت و مزار ملكوتى آن حضرت اینك زیارتگاه عاشقان وارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.

انتهای پیام/ن

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: